ZAKLÁDÁME SI NA OSOBNÍM PŘÍSTUPU KE KAŽDÉMU Z VÁS. 


 

POTŘEBUJEŠ PORADIT?

 

TEL: 702 064 665

od 10:00 do 19:00

 

EMAIL: info@triadee.com 

 

 

 

 

IN TIME

NOVINKY

arr3film JUMP!JUMP! Legendy o dlouhých a odvážných přeskocích ve skalách byly důvodem, proč se američtí režiséři... arr3Povl festivaPóvl   30.9.-2.10.2016Pozvánka na lehce undergroundový festival v Kacanovech. Vloni na... arr314.10.2016 Makak boulderový kolotočMakak boulderový kolotoč   Pozvánka na pátek 14.10.2016 na úvodní závod boulderových závodů do... arr3Margalef? – Siurana? – Margalef! aneb: „Lezení hrou“Kamarádi, rád bych se s Vámi podělil o své zážitky a zkušenosti z prosincového výletu do Katalánska... arr3Nové modely bund a nové jarní vesty Nový model, liší se hlavně prošíváním na straně a jiným střihem v oblasti ramen, který zabraňuje...

Vlastnosti peří a jejich použití


Kvalitní peří je zatím stále ten nejdokonalejší izolační materiál. Malá hmotnost při vysoké tepelně izolační schopnosti, malý transportní objem a dlouhá doba životnosti dělají z kvalitního peří zatím stále nenahraditelný materiál. Tyto skvělé vlastnosti lze vysvětlit strukturou peří skládajícího se s drobných ...


 

Kvalitní peří je zatím stále ten nejdokonalejší izolační materiál. Peří se používá husí, kachní a velmi zřídka i kajčí. 

Vlastnosti

Malá hmotnost při vysoké tepelně izolační schopnosti, malý transportní objem a dlouhá doba životnosti dělají z kvalitního peří zatím stále nenahraditelný materiál.

prachové peříTyto skvělé vlastnosti lze vysvětlit strukturou peří skládajícího se s drobných oddělených peříček které se ale snadno spojují se sousedními a zadržují tak velké množství

 vzduchu na svém povrchu. Základ všech izolačních materiálů je tedy vnitřní struktura samotné izolace. Důležitá je nejenom prostorová struktura materiálu, ale také způsob řekněme “polapení” vzduchové hmoty uvnitř tohoto materiálu. V izolační vrstvě vzduchu v peří je nejdůležitější vzduch “polapený” kolem povrchu jednotlivých vláken. Toto “polapení” zabraňuje pohybu vzduchu a tím jsou výrazně sníženy ztráty tepla prouděním (konvekcí). Množství takto “polapeného” vzduchu má souvislost s velkým povrchem a tedy malým průměrem jednotlivých vláken. Právě díky tomu má peří tak výborné izolační vlastnosti, protože jednotlivé filamenty peří mohou být tenké až 5 mikronů. Jedna částečka prachového peří váží pouze 1 – 4 mg. Do jednoho kilogramu prachového peří je potřeba 250 000 až 1 000 000 těchto částeček. Pro srovnání lidský vlas má kolem 50 až 150 mikronů. Ostatně právě tudy vede i cesta vývoje nových syntetických izolačních materiálů, které se snaží peří imitovat. Zatím se však nepodařilo skloubit výrobní technologii s přijatelnou cenou a vlastnostmi a tak peří je i nadále nepostradatelné. Pro ilustraci nové vysoce výkonné syntetické materiály jako např. Polarguard 3D používají vlákna s průměrem blížícím se k 10 mikronům.

Velmi diskutovanou skutečností je také životnost péřové náplně výrobku. Zde hraje roli

 mnoho faktorů – samotné peří má při správném zacházení poměrně vysokou životnost. rozdíl je mezi jednotlivými druhy peří. husí peří může dosahovat životnosti až 15 let. Kachní peří má kratší životnost kolem 5 let. To však jen za předpokladu správné údržby a skladování. Během používání peří svůj loft díky neustálému stlačování ztrácí a proto je nutné, aby byl výrobek řádně peřím naplněn. Pokud tomu tak není i s malou ztrátou loftu se výrazně zhoršují jeho vlastnosti. Pokud se však budete správně o kvalitní výrobek starat odvděčí se Vám dlouhou životností.

Kvalita

Kvalita peří velmi závisí na prostředí kde pták žije. Pouze peří z ptáků, kteří žijí na vodě a jsou chováni pro peří nikoliv pro maso je skutečně prvotřídní.

Nejkvalitnější peř


á škubáním a draním bílých dospělých husí s následným tříděním a správným zpracováním. Platí, že čím starší zvíře tím kvalitnější peří se získá. To je problém u mnoha producentů peří, kde se peří získává z mláďat určených ke konzumaci. Většina peří je získána a zpracována í se získ

strojově. Úplné a správné zpracování peří se skládá z mnoha (cca 18) operací a výsledný produkt je pak přesně namíchaná směs odpovídající požadovaným vlastnostem a kvalitě. Takovéto zpracování si mohou dovolit jen velcí a specializovaní výrobci s patřičnou technologií. Malí výrobci a zpracovatelé nemohou všechny požadavky na kvalitu a vlastnosti dodržet a zaručit. Z jedné husy lze získat asi 30 – 40 g prachového peří, čili na jeden spacák je potřeba asi 30 až 40 zvířat. Na péřovku se použije peří z 10 až 30 zvířat. 

Každá dodávka peří musí také mít veterinární potvrzení a atest radiační kontroly (kvalitní peří velmi často pochází z Ruska a zemí SNS) a také hodně peří pochází z Číny, které však nemívá tak kvalitní parametry, neboť pochází většinou z velmi mladých zvířat a teplých krajů na jihu země.

   

Za nejkvalitnější (a ovšem také nejdražší) se považuje kajčí peří, které se ručně sbírá s hnízd ptáků před snůškou vajec v severních oblastech Země. Z jednoho hnízda se získá max. 30 g peří a celkově se nesebere ročně více než několik desítek kilogramů. Kajčí peří je proto velmi drahé a vzácné i když mimořádně lehké, stlačitelné, nepřijímající vlhkost a s vysokou životností, (dle šamanů má i léčivé schopnosti).

Parametry:

Výborné vlastnosti má však jen kvalitní peří – tedy z vodních ptáků (husí, kachní nebo kajčí), které nesmí být chemicky čištěno, aby se nezbavilo přírodní ochranné vrstvy, která je chrání před vlhkem a náplň musí obsahovat vysoké procento prachového peří proti drobnému peří. Kvalitní a použitelné jsou pouze směsi s obsahem nad 80% prachového peří. Samotný poměr prachového peří je však jen hrubě orientační údaj, protože neudává schopnost peří vyplnit prostor (zaujmout loft) a dá se jen zhruba aproximovat, že čím větší díl prachového peří tím lepší. péřová izolační náplň se dá charakterizovat více údaji. Tím nejdůležitějším je schopnost peří zaujmout objem. Tuto schopnost nazýváme plnivostí neboli loftem a měříme ji v poměru jaký objem zaujme váhová jednotka daného peří při dané teplotě a vlhkosti! Anglosaský svět označuje tuto schopnost peří jako fill power a užívá jednotku cuin (cubic inch), která vyjadřuje kolik palců krychlových zaujme jedna unce peří při 70 °F a při 65 % vlhkosti (udání měřících podmínek je důležité a ukazuje serióznost měření, protože za jiných podmínek jsou výsledky diametrálně odlišné). Logicky se dá přepočíst i do jednotek SI kde kubický palec je cca 16,387 cm3 a unce 28,35 gramů. Jednotky cuin se používají celosvětově, ale někdy se dá setkat i s plnivostí v udávanou v cm3 na gram peří. Rating používaného peří je u nejčastějšího peří od 600 cuin. Lepší náplně mají 650, 700, 725 až špičkové hodnoty maximálně kolem 800 cuin. Samozřejmě s rostoucím loftem roste cena. Ještě asi před deseti lety se za kvalitní považovalo peří kolem 550 cuin. Dnes však je již toto peří používané pouze pro běžné účely a pro náročné použití se používá peří od 650 cuin výše a většinou kolem 700 až 750 cuin. Jako kompromis lze říci, že peří s loftem nad 650 cuin splňuje většinu nároků.

Důležité také je, aby izolační komory výrobku byly dostatečně naplněny peřím což teprve umožňuje jejich správnou funkci. V angličtině je pro měření této hodnoty pojem tzv.fill pressure, který udává kolik peří (objemově dle jeho loftu) je naplněno do komory daného objemu. Například do komory objemu 500 palců krychlových může být naplněno 400, 500 nebo 600 palců krychlových peří. Nejlepší je pokud je v komoře o něco málo více peří. To zajišťuje stálejší parametry a především delší životnost. Navíc to omezuje pohyb peří v izolační vrstvě při pohybu. Spacák je pak o něco málo teplejší, s vlhkostí neztrácí tak rychle izolační schopnosti a především má delší životnost a stálejší parametry.

Používané peří je směs která se skládá z několika součástí:

  • prachové peří, což jsou drobná a jemná peříčka veliká okolo 1 mm (Down Clusters)
  • měkká pírka s délkou do 35 mm (hrud, břicho)
  • střední pírka s délkou mezi 35 – 95 mm 
  • nezralé peří s nerozvinutou strukturou a ostrým koncem (maximálně 2 – 3 %)
  • nečistoty, příměsi organického i neorganického původu (maximálně 2 %)

Peří s nedospělých ptáků je nedozrálé, má pouze částečně rozvitou strukturu a brko má velmi ostrý, nezrohovatělý konec který snadno propichuje jakoukoliv látku. Často se lze také setkat s rozlišením z angličtiny - Down, tedy prachové či jemné peří a Feather, tedy klasická hrubší peříčka.

Několik praktických rad jak vybírat kvalitní peří:

  • Silně několikrát stiskněte spací pytel nebo péřovku, pak lehce načechrejte a peří se musí vrátit ihned minimálně na 70 % svého původního objemu. Na plný objem 100 % se musí vrátit do několika minut. Trvá-li to mnohem déle nejedná se o peří kvalitní!
  • Jestli peří vydává nepříjemný zápach, je lepší ho nekupovat, nebo ho musíte sami vyprat speciálním čistícím prostředkem. Špatně vyprané peří se rychle zkazí a má výrazně kratší životnost. 
  • Jestliže peří obsahuje dlouhá a ostrá péra, nehodí se pro použití v náročných podmínkách. V kvalitní směsi mohou být pouze měkká pírka do 35 mm a ne delší. 
  • Nedozrálého, ostrého peří nesmí směs podle norem obsahovat víc než 2 – 3 % Seberte tedy do hrsti co nejvíce peří a silně stiskněte! Jestliže vás pírka několikrát bodnou, je nedozrálého peří ve směsi více než povolené množství.
  • Zdroj: Světoutdooru